שמיכות – הסבר על רגל אחת

רוב האנשים אינם מבינים איך בנויה שמיכה , ממה היא מורכבת ואיך היא מחממת. המידע שבדרך כלל מגיע ללקוח שאוב מהמוכר אשר בהחלט מעדיף למכור את מרכולתו ולאו דווקא את הסחורה אשר מתאימה לצרכי הלקוח.השמיכה אינה מייצרת חום אלא מבודדת. את החום מייצר האדם ותפקיד השמיכה לאגור את החום ולבודד כמה שיותר בין "מחוץ" לשמיכה לבין "מתחת" לשמיכה.

שמיכות – הסבר על רגל אחת

רוב האנשים אינם מבינים איך בנויה שמיכה , ממה היא מורכבת ואיך היא מחממת.
המידע שבדרך כלל מגיע ללקוח שאוב מהמוכר אשר בהחלט מעדיף למכור את מרכולתו ולאו דווקא את הסחורה אשר מתאימה לצרכי הלקוח.
השמיכה אינה מייצרת חום אלא מבודדת. את החום מייצר האדם ותפקיד השמיכה לאגור את החום ולבודד כמה שיותר בין “מחוץ” לשמיכה לבין “מתחת” לשמיכה. 
שמיכת פוך היא מעטפת בד בגודל יחיד או זוגי בדרך כלל אשר מכילה מילוי חומר מבודד במשקל והסוג הרצוי (לפי הדרישה/העונה) ותפורה בשיטה אשר מחלקת את המעטפת ל”תאים תאים” ע”מ לתחום את המילוי לבל יתפזר ואז תאבד השמיכה מיעילותה. סוג הבד וסוג המילוי ואף סוג התפירה והגימור של השמיכה קובעים את רמת הבידוד (“החימום”).
 
 
מעטפת השמיכה עשויה ממבחר בדים בהתאם לדרישה והתאמה לדרישות הלקוח ולסוג המילוי. הסוג הפשוט והזול ביותר הוא בד המיקרופייבר- סינטטי לחלוטין אשר על פי רוב מחליק ולא נעים למגע.סוג פופולרי מאד הוא בד פוליכותון העשוי מ-50% כותנה ן-50% פוליאסטר והוא בצפיפות רגילה. בד נוסף מקובל עשוי כותנה מלאה בצפיפות רגילה. בד יותר מיוחד הוא כותנה מלאה פרקל בצפיפות גבוהה וכן יש גם בדי סאטן ואפילו משי(מאד מאד יקר).יצרן השמיכות קובע את המרכיבים בהתאם לקריטריונים שהוא בוחר והמחירים בהתאם. אציין שגם סוג התפירה ורמת הגימור קובעים את האיכות והמחיר.
 
 
להלן סקירה קצרה על עיקרי המוצרים המצויים בשוק:
ישנן שמיכות במשקלים שונים בהתאם לעונה: 125 ג”ר למטר רבוע, 250 ג”ר , 400 ג”ר ועוד.
שמיכות פוך סינטטי-בדרך כלל מעטפת בד רגילה (פוליכותון , מיקרופייבר או כותנה), מילוי של סיבים סינטטיים המתחלקים לרמות שונות אשר קובעים את רמת הבידוד(ה”חימום”).סוג זול ופופולרי הוא –”הולופייבר” סיב חד חורי פשוט.סוג יותר מיוחד ואיכותי יותר הוא סיב רב חורי 4 חורים או יותר ויש שהוא מצופה בסיליקון. אנו נתקלים בשם “הולופיל” של חברת du” pont” סיב איכותי ביותר. בניגוד להולופייבר ההולופיל שומר על נפח עצמי לאורך זמן דבר התורם לאיכות הבידוד. כמו כן יש מילוי כדוריות סינטטיות באיכות מעולה.מחירי השמיכה הזוגית הסינטטית נעים בין 100 ₪ ליחידה לבין 450 ₪ בהתאם למפרט כמוסבר לעיל. 
שמיכות פוך נוצות אווז- נוצות אווז הם חומר בידוד זול ולא נעים למגע. שמיכה המכילה נוצות אווז בדרך כלל דוקרת וגסה למגע.סוג הבד שהיצרן צריך לבחור מוכרח להיות צפוף שאם לא כן הנוצות מבצבצות ודוקרות את המתכסה בשמיכה.השוק מלא וריאציות שונות של נוצות מעורבות במשקלים שונים (נוצות לבנות עם טיפול נגד אלרגיות). השמיכה צריכה להיות זולה (עד 120 ₪) אך צריך לוודא את סוג המעטפת. צריך לקחת בחשבון ששמיכת נוצות ופלומה עלולות לאגור אבק ויש הרגישים או אלרגיים אשר לא יוכלו להתרגל לכך.
 
 
שמיכת פוך פלומת אווז- החומר המבודד והאיכותי ביותר. פלומת אווז איכותית אוגרת חום ומבודדת בצורה מושלמת וישנן דרגות בידוד (10, 12,14,) אשר מותאמות לדרישת הלקוח.שמיכת פלומה איכותית בדרך כלל תהיה במעטפת בד כותנה צפופה במיוחד למען לא יצאו ממנה נוצות הפלומה וכן תהיה תפורה בצורה האיכותית ביותר ובחלוקת “קירות” המאפשרת לשמיכה לשמור על נפח ע”מ לייצר בידוד רב יותר. פלומת אווז היא חומר יקר העובר טיפול מיוחד והיא נבחרת בקפידה לכן שמיכת פלומה היא מוצר יקר הנע בין 700 ₪ ל-1500 ₪ לשמיכה זוגית באיכות טובה ועד ל-4000 ₪ לשמיכה באיכות עילית עם בד משי. כמובן ניתן למצוא בשוק מותגים שונים המכריזים על מוצרים המכילים פלומה מסיביר או מהונגריה או ממקומות רחוקים אחרים. צריך להבין שהתחרות בשוק הובילה הרבה יבואנים לסין ומשם כנראה מגיעות מירב שמיכות הפוך כך שצריך לערוך השוואת איכות ומחיר גם בהתאם לארץ המוצא. כמובן ששמיכת פוך סינית עולה פחות מאחותה ההונגרית או הדנית.
אציין שישנן וריאציות שונות של שמיכות פוך מעורבות: 80% פלומה ו-20% נוצות, 50% ו- 50% ועוד. ההיצע והמבחר הרב נובע בדרך כלל מהסיבה הפשוטה-כיסו של הלקוח! לקוחות רבים אינם מבינים את הדקויות וההבדלים ולכן לעיתים קרובות נופלים בפח וקונים נוצות כפלומה או תערובת נוצות ופלומה כמוצר מושלם. חשוב ביותר לקנות במקום אמין כי אף אחד לא יחקור את התכולה האמיתית אשר עולה הרבה כסף.
 
סיכום:
האקלים הארץ ישראלי מאפשר לנו “להתפנק” בבואנו לבחור שמיכה. מאחר ולא קר כל כך בארץ ניתן לבחור לאו דווקא בשמיכת פוך פלומה יקרה להחריד אך מצד שני לא כדאי לבחור בשמיכה סינטטית פשוטה ולא יעילה. העיקרון לבחור בחומר איכותי ממקור מהימן אשר מבטיח סחורה טובה ואחריות. מבין השמיכות הסינטטיות אני ממליץ על בד כותנה “נושם” במילוי סיב רב חורי( הולופיל למשל) במשקל של 400 ג”ר למטר רבוע. שמיכת פוך הייתי ממליץ על פלומה 100% בדרגה 12 במעטפת בד איכותית .
שמיכה טובה ואיכותית קונים ממקור אמין ומוכר!
שמיכה איננה מוצר אופנתי והיא בדרך כלל נכנסת לתוך ציפה כך שאין צורך לכבס אותה אלא יש צורך יותר לנער ולאוורר אותה(בייחוד את הפלומה). מקור אמין ואיכותי ידע גם להדריך אתכם לגבי טיפול ושמירה על השמיכה לאורך זמן.
 
אני ישן עם שמיכה סינטטית במילוי רב חורי 400 ג”ר בעל ציפוי בד כותנה100% מייצור מקומי תחת שם מותג ידוע בארץ. כיף חבל על הזמן!
 
קראו עוד על: מצעים
 
קראו עוד על: מגבות
 
[wc_errors]